Обикновен явор / Acer pseudoplatanus /

Каталожен номер: 2064
guarantee

Обикновен явор / Acer pseudoplatanus /

Стойност 17.99 лв.
14.99 лв.
Спестявате 3.00 лв.
Закупени 1267бр.
Оставащи 27бр.
Ограничена оферта
Остава
guarantee

Бърза поръчка, оставете телефон и нашите оператори ще се свържат с Вас.

Описание на продукта

Размер на растението в момента: 80-110 см.
 
Явор, обикновен явор (Acer pseudoplatanus, Sycamore maple) e широколистно дърво с опадливи листа, принадлежащо към семейство Яворови (Aceraceae). Acer pseudoplatanus е вид от род Acer. Родът понякога се класифицира в своe собственo семейството - Aceraceae, но е групиран и в Sapindaceae (заедно с Hippocastanaceae) в най-новата версия на системата за покритосеменни Phyologeny Group (Stevens 2001).
 
Достига на височина до 40 метра, а диаметърът на ствола му до 2,5 метра. Има гъста, широка, мощна корона, която е с форма на обратно обърнато яйце.
 
Младите клонки на явора са гладки, без мъх и власинки, оцветени в зелено или червеникаво-зелено. Разположените на тях пъпки са покрити от зелени люспи.
 
Кората на младите дървета е гладка и сивкава, а на по-старите става груба, нацепва се и под нея започва да прозира бледо кафяво до розово подкорие.
 
Кореновата му система е дълбока, състояща се от добре развит централен корен, който в последствие се замества от силно развити и дълбоко проникващи странични разклонения. Яворът е в състояние да произвежда издънки от корените, които са изложени на слънчева светлина, дори след като преминава зрелостта на дървото.
 
Листата са с дължина и широчина в големи граници - от 8-10 до 16-25 см., длановидно разделени на 5 по-големи дяла, с леко назъбени ръбовете, висящи на дълги дръжки. Те са с жилава текстура и дебели листни вени, изпъкнали върху долната повърхност на листото. Разположени са срещуположно на клоните.
 
Горната повърхност на листата е оцветена в тъмнозелено, гладка или с власинки по листните вени, а долната е бледо зелена с лек червеникав или морав отенък.
 
Понякога, нормално по тях се установяват черни петънца или такива, отново черни, причинени от гъбичка (Rhytisma acerinum). Дръжките на листата са дълги от 5 до 15 см., често оцветени червеникаво.
 
Цветовете на явора са жълто-зелени, с лек аромат. Събрани са в гроздовидни, висящи съцветия метлици, дълги 10-20 см., развиващи се след разлистването на дървото.
 
Всяко съцветие има от 20 до 50 цветчета. Цветчето се състои от 5 венчелистчета и 5 чашелистчета, дълги 1-6 мм. и 12 тичинки, дълги 6-10 мм. Цъфти през месеците април и май, като цветовете са прости, с големина до 2 см. и нямат декоративна стойност.
 
Плодът на явора се нарича крилатка. Състои се от две половинки, във всяка от които има по едно семе. Семената са с топчеста форма, разположени всяко едно в гнездо от бели власинки. Диаметърът им е от 5 до 10 мм., с дължина на крилото от 20-40 мм. Крилатките сключват по между си прав ъгъл и са дълги до 6 см. Узряват през месец септември. Падат от дървото в порядъка от седмици до 6 месеца след цъфтежа. Крилатките се въртят докато падат, като така уловени от вятъра се разпространяват на значително по-далечни разстояния от самото дърво.
 
Декоративно е цялото дърво. Листата през есента се багрят в жълто-червеникави и златисто-жълти цветове. Използва се основно при озеленяване на алеи и паркове. Декоративните форми на вида, според формата на короната и окраската на листата, намират широко приложение в тази дейност.
 
Издържа до температура -15° C. Чувствителен е на студовете през ранна пролет и късна есен. В началото на развитието му предпочита сенчести и полусенчести места, а по-късно, с израстването му става светлолюбив вид.
 
Произхожда от Централна и Южна Европа и Югоизточна Азия. В България се среща единично или на групи в смесени широколистни гори, като расте на надморска височина до 1400 метра.
 
Отглежда се и е широко натурализиран в Северна Европа (Британските острови, Скандинавия), Рейкявик, Исландия, Торсхавн, Фарьорските острови.
 
В Северна Америка, той е разпространен в New England, New York City и тихоокеанския северозапад. Забранен е за продажба или засаждане в Кънектикът и Масачузетс.
 
Бил е засаден в умерените и крайбрежни райони в света. Смята се за инвазивен вид в някои региони, включително Нова Зеландия, Австралия и Чили.
 
След последното заледяване на Земята, яворът е широко разпространен, което днес пречи на точната локализация на родината му. Но родният му диапазон е установен в рамките на Европа.
 
В Норвегия и Великобритания, понякога се счита за инвазивен. За да се спре по нататъшното му разпространение, се отстранява целенасочено от естествените им гори.
 
Яворът се счита за плевел в македонските планини, Тасмания, Дайлесфорд (Daylesford), в части от Данденонс (Dandenongs). В Тасмания е натурализиран в евкалиптови гори.
 
Използваема част на явор:
Части от дървото, които намират приложение в различни сфери са – дървесина, плодове, сок, кора, листа. Цялото дърво намира място в декорирането на паркове, алеи, градини и други подобни места, поради красивата му корона и багренето на листата й на есен в жълто-червено и златисто-жълто.
 
СНИМКИТЕ СА ИЛЮСТРАТИВНИ!
 
Растението се предлага засадено в контейнер. 

Условия за доставка

Заплащате този продукт при доставка.

За да получите всички продукти с обща доставка, моля добавете всеки от тях в една обща кошница.

Доставката е за сметка на клиента и се таксува според стандартните тарифи на куриерска фирма ECONT.

Срок за изпълнение на доставката - от 2 до 10 работни дни.

Всички други общи условия на Krista.bg